Sport EnglandTennis Clubmark

Events

Display

Saturday 23 February 2019, Saturday Morning Group weekly organised play

09:00 to 11:00

Organiser: Mike Baggaley

Booked Facilities: Court 1, Court 2, Court 4 from 09:00 to 11:00

Attendees (4):
Daniel Hall
Neil Johnson
Robbie Fricker
Steven Crofts

Wednesday 27 February 2019, Winter Ladder Round 9 Upper Divisions

18:30 to 22:00

DivisionTimePlayers
118:30Mike Armstrong
Cameron Stevens-Thys
Anthony Podmore
Thomas Pickford
218:30Josh Maughan
Mackenzie Crofts
Iain Cartwright
Andrew Vernon
320:00Keith Gibbs
Nick Weller
Ian Tarpey
Chris Fernyhough
418:30Daniel Hall
Robbie Fricker
Peter James Plumb
Luke Chittenden

Organiser: Nerys Egerton

Booked Facilities: Court 1, Court 2, Court 4 from 18:30 to 22:00

Clubhouse Heating: On for 18:30

Saturday 2 March 2019, Saturday Morning Group weekly organised play

09:00 to 11:00

Organiser: Mike Baggaley

Booked Facilities: Court 1, Court 2, Court 4 from 09:00 to 11:00

Attendees (2):
Paul Everitt
Robbie Fricker

Wednesday 6 March 2019, Winter Ladder Round 9 Lower Divisions

18:30 to 22:00

DivisionTimePlayers
518:30Theodore Penov
Steven Crofts
Brian Morris
Philip Clarke
618:30Bernard Tierney
Ryan Norman
Judy Tierney
Neil Johnson
720:00Clare Dawson
Nigel Churchett
Alison Podmore
Andy Maughan
818:30Mark Mellor
Nerys Egerton
Paul Everitt
Neil Owens

Organiser: Nerys Egerton

Booked Facilities: Court 1, Court 2, Court 4 from 18:30 to 22:00

Clubhouse Heating: On for 18:30

Saturday 9 March 2019, Saturday Morning Group weekly organised play

09:00 to 11:00

Organiser: Mike Baggaley

Booked Facilities: Court 1, Court 2, Court 4 from 09:00 to 11:00

Attendees (1):
Robbie Fricker

Thursday 28 March 2019, Management Committee Meeting

19:00 to 21:00

There will be a Management Committee meeting at 7.00 p.m. on Thursday, 28th March 2018 in the clubhouse. If you would like something to be discussed at this meeting, please notify a Management Committee member or contact the Management Committee, giving sufficient notice to allow the item to be included on the agenda.

Organiser: Philip Clarke

Booked Facilities: Clubhouse from 19:00 to 21:00

Clubhouse Heating: On for 19:00 until 21:00

Saturday 6 April 2019, Quiz Night

19:00 to 22:30

On Saturday April 6th, Josh and Adam will host a Quiz Night in the clubhouse. Members and non-members are all welcome. Please sign up on the form on the noticeboard if you would like to join in. The cost is £6.50 per person, which includes a light buffet. Please arrive at 7.00 to enable a prompt 7.30 start of the questions.

Organiser: Josh Maughan

Booked Facilities: Clubhouse from 19:00 to 22:30

Clubhouse Heating: On for 19:00

Sunday 7 April 2019, Staffordshire Tennis League Men's A Team Match

13:30 to 16:30

Basford A versus Florence C

Organiser: Theodore Penov

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 13:30 to 16:30

Attendees (1):
Theodore Penov

Sunday 14 April 2019, Staffordshire Tennis League Men's B Team Match

13:00 to 16:00

Basford B versus Great Bridgeford C

Organiser: Steven Crofts

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 13:00 to 16:00

Attendees (3):
Mike Baggaley
Peter James Plumb
Steven Crofts

Monday 15 April 2019, Staffordshire Tennis League Ladies Team Match

18:30

Lichfield Friary versus Basford

Organiser: Amy Ellis

Tuesday 16 April 2019, Staffordshire Tennis League Men's B Team Match

18:30

Eccleshall C versus Basford B

Organiser: Steven Crofts

Attendees (2):
Mike Baggaley
Steven Crofts

Tuesday 23 April 2019, Staffordshire Tennis League Men's B Team Match

18:30

Draycott E versus Basford B

Organiser: Robbie Fricker

Attendees (1):
Robbie Fricker

Sunday 28 April 2019, Staffordshire Tennis League Men's B Team Match

13:00 to 16:00

Basford B versus Etchinghill B

Organiser: Robbie Fricker

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 13:00 to 16:00

Attendees (2):
Peter James Plumb
Robbie Fricker

Tuesday 30 April 2019, Staffordshire Tennis League Men's A Team Match

18:30

Walton B versus Basford A

Organiser: Theodore Penov

Attendees (1):
Theodore Penov

Sunday 5 May 2019, Staffordshire Tennis League Men's A Team Match

13:30 to 16:30

Basford A versus Draycott D

Organiser: Theodore Penov

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 13:30 to 16:30

Attendees (2):
Iain Cartwright
Theodore Penov

Thursday 9 May 2019, Staffordshire Tennis League Ladies Team Match

18:30 to 21:30

Basford versus Stone A

Organiser: Amy Ellis

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 18:30 to 21:30

Sunday 12 May 2019, Staffordshire Tennis League Men's B Team Match

13:00 to 16:00

Basford B versus Great Bridgeford B

Organiser: Robbie Fricker

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 13:00 to 16:00

Attendees (2):
Peter James Plumb
Robbie Fricker

Wednesday 15 May 2019, Staffordshire Tennis League Ladies Team Match

18:30

Walton A versus Basford

Organiser: Amy Ellis

Sunday 19 May 2019, Staffordshire Tennis League Men's A Team Match

13:30 to 16:30

Basford A versus Walton B

Organiser: Theodore Penov

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 13:30 to 16:30

Attendees (2):
Iain Cartwright
Theodore Penov

Thursday 23 May 2019, Staffordshire Tennis League Ladies Team Match

18:30 to 21:30

Basford versus Lichfield Friary

Organiser: Amy Ellis

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 18:30 to 21:30

Sunday 26 May 2019, Staffordshire Tennis League Men's B Team Match

13:00 to 16:00

Basford B versus Draycott E

Organiser: Robbie Fricker

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 13:00 to 16:00

Attendees (1):
Robbie Fricker

Friday 31 May 2019, Staffordshire Tennis League Men's A Team Match

18:30

Endon B versus Basford A

Organiser: Theodore Penov

Attendees (1):
Theodore Penov

Monday 3 June 2019, Staffordshire Tennis League Ladies Team Match

18:30

Stone A versus Basford

Organiser: Amy Ellis

Sunday 9 June 2019, Staffordshire Tennis League Men's B Team Match

13:00 to 16:00

Basford B versus Eccleshall C

Organiser: Robbie Fricker

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 13:00 to 16:00

Attendees (1):
Robbie Fricker

Tuesday 11 June 2019, Staffordshire Tennis League Men's A Team Match

18:30

Draycott D versus Basford A

Organiser: Theodore Penov

Attendees (2):
Iain Cartwright
Theodore Penov

Thursday 13 June 2019, Staffordshire Tennis League Ladies Team Match

18:30 to 21:30

Basford versus Streetly A

Organiser: Amy Ellis

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 18:30 to 21:30

Sunday 16 June 2019, Staffordshire Tennis League Men's A Team Match

13:30 to 16:30

Basford A versus Eccleshall B

Organiser: Theodore Penov

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 13:30 to 16:30

Attendees (2):
Iain Cartwright
Theodore Penov

Sunday 23 June 2019, Staffordshire Tennis League Men's B Team Match

13:00 to 16:00

Basford B versus Florence D

Organiser: Robbie Fricker

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 13:00 to 16:00

Attendees (1):
Robbie Fricker

Friday 28 June 2019, Staffordshire Tennis League Men's B Team Match

18:30

Leek C versus Basford B

Organiser: Robbie Fricker

Attendees (1):
Robbie Fricker

Friday 28 June 2019, Staffordshire Tennis League Men's A Team Match

18:30

Stone C versus Basford A

Organiser: Theodore Penov

Attendees (2):
Iain Cartwright
Theodore Penov

Friday 5 July 2019, Staffordshire Tennis League Men's B Team Match

18:30

Walton C versus Basford B

Organiser: Robbie Fricker

Attendees (1):
Robbie Fricker

Sunday 7 July 2019, Staffordshire Tennis League Men's B Team Match

13:00 to 16:00

Basford B versus Leek C

Organiser: Robbie Fricker

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 13:00 to 16:00

Attendees (1):
Robbie Fricker

Saturday 13 July 2019, Staffordshire Tennis League Men's B Team Match

14:30

Etchinghill B versus Basford B

Organiser: Robbie Fricker

Attendees (1):
Robbie Fricker

Sunday 14 July 2019, Staffordshire Tennis League Men's A Team Match

13:30 to 16:30

Basford A versus Stone C

Organiser: Theodore Penov

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 13:30 to 16:30

Attendees (2):
Iain Cartwright
Theodore Penov

Thursday 18 July 2019, Staffordshire Tennis League Ladies Team Match

18:30 to 21:30

Basford versus Walton A

Organiser: Amy Ellis

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 18:30 to 21:30

Sunday 21 July 2019, Staffordshire Tennis League Men's B Team Match

13:00 to 16:00

Basford B versus Walton C

Organiser: Robbie Fricker

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 13:00 to 16:00

Attendees (1):
Robbie Fricker

Tuesday 23 July 2019, Staffordshire Tennis League Ladies Team Match

18:30

Streetly A versus Basford

Organiser: Amy Ellis

Friday 26 July 2019, Staffordshire Tennis League Men's B Team Match

18:30

Walton D versus Basford B

Organiser: Robbie Fricker

Attendees (1):
Robbie Fricker

Sunday 28 July 2019, Staffordshire Tennis League Men's A Team Match

13:30 to 16:30

Basford A versus Endon B

Organiser: Theodore Penov

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 13:30 to 16:30

Attendees (1):
Theodore Penov

Tuesday 30 July 2019, Staffordshire Tennis League Men's B Team Match

18:30

Great Bridgeford C versus Basford B

Organiser: Robbie Fricker

Attendees (1):
Robbie Fricker

Sunday 4 August 2019, Staffordshire Tennis League Men's B Team Match

13:00 to 16:00

Basford B versus Walton D

Organiser: Robbie Fricker

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 13:00 to 16:00

Attendees (1):
Robbie Fricker

Tuesday 6 August 2019, Staffordshire Tennis League Men's A Team Match

18:30

Eccleshall B versus Basford A

Organiser: Theodore Penov

Attendees (2):
Iain Cartwright
Theodore Penov

Thursday 8 August 2019, Staffordshire Tennis League Ladies Team Match

18:30 to 21:30

Basford versus Wolverhampton C

Organiser: Amy Ellis

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 18:30 to 21:30

Friday 9 August 2019, Staffordshire Tennis League Men's A Team Match

18:30

Leek B versus Basford A

Organiser: Theodore Penov

Attendees (2):
Iain Cartwright
Theodore Penov

Sunday 11 August 2019, Staffordshire Tennis League Men's A Team Match

13:30 to 16:30

Basford A versus Baseline B

Organiser: Theodore Penov

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 13:30 to 16:30

Attendees (1):
Theodore Penov

Tuesday 13 August 2019, Staffordshire Tennis League Men's B Team Match

18:30

Florence D versus Basford B

Organiser: Robbie Fricker

Thursday 15 August 2019, Staffordshire Tennis League Ladies Team Match

18:30

Wolverhampton C versus Basford

Organiser: Amy Ellis

Sunday 18 August 2019, Staffordshire Tennis League Men's A Team Match

11:00

Baseline B versus Basford A

Organiser: Theodore Penov

Attendees (2):
Iain Cartwright
Theodore Penov

Sunday 25 August 2019, Staffordshire Tennis League Men's A Team Match

13:30 to 16:30

Basford A versus Leek B

Organiser: Theodore Penov

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 13:30 to 16:30

Attendees (1):
Theodore Penov

Tuesday 27 August 2019, Staffordshire Tennis League Men's B Team Match

18:30

Great Bridgeford B versus Basford B

Organiser: Robbie Fricker

Sunday 8 September 2019, Staffordshire Tennis League Men's A Team Match

10:30

Florence C versus Basford A

Organiser: Theodore Penov

Attendees (2):
Iain Cartwright
Theodore Penov

View past events.